čtvrtek 26. září 2013

Amsterdam

O víkendu jsme s Eliškou a Evkou vyrazily na výlet do Amsterdamu. Vyjížděly jsme brzy ráno. Jízdenka z Groningenu do Amsterdamu je normálně poměrně drahá, jedna cesta vyjde na 24E. Když si však zařídíte slevovou kartu na vlaky za 50 E, máte po celý rok slevu 40% na jízdné a navíc s váma můžou cestovat se stejnou slevou ještě dvě další osoby. Takže jsme využily toho, že Evka tuto kartu vlastní, a docela jsme ušetřily. Navíc se dá na tuto kartu levně půjčit kolo a sice za 3,50E na den. Což je naprosto skvělá cena. Bohužel se musí na kartě ještě předtím aktivovat nějaké členství, což se dá udělat jedině po netu, stojí to 10 eur na rok a trvá to dva dny. To jsme však zjistily až v Amsterdamu, a tak jsme si kola nakonec musely půjčit na nádraží za standartní cenu 9E na den, ale pro příště už budeme vědět co a jak.

s naším průvodcem Martinem

amsterdamské nádraží

Po příjezdu do Amsterdamu jsme se na nádraží potkaly se spolužákem Martinem, který zde byl tou dobou na Erasmus stáži a souhlasil, abychom u něj na privátě na víkend zakotvily. Nejprve jsme si jely k němu domů odložit věci a po cestě jsme všichni pořádně zmokli. Další část odpoledne jsme proto kromě obědvání strávily fénováním promoklého oblečení. Když přestalo pršet, vydali jsme se všichni čytři opět do města, kde jsme navštívili muzeum moderního umění. Pak jsme se zajeli podívat do parku a po cestě jsme náhodou narazili na russian food festival, kde byly k ochutnání speciality z různých oblastí Ruska. Převážně se jednalo o maso, sýry a marmelády. Musím říct, že většina z toho byla vynikající. Potom se tam Evku snažil nabalit nějaký Rusák a bylo už docela pozdě, tak jsme raději vyrazili domů.

Russian food festival


Po večeři jsme jeli na párty k Martinovu australskému kolegovi z univerzity, který se zrovna přestěhoval a při té příležitosti pořádal malou sešlost. Společnost zde byla celkem příjemná, převážně australsko holandská. Dokonce jsme potkali jednoho newyorského profesora psychologie, který měl za dva dny přednášet u nás v Groningenu na univerzitě. Okolo půlnoci jsme se odebrali na cestu domů. Nebyl by to však správný výlet do Amsterdamu, kdybychom nazavítali do turisticky proslulých červených uliček. Proto jsme to cestou domů vzali ještě menší oklikou přes Red District, abychom se podívali, jestli tam opravdu mají ty prostitutky ve výkladních skříních a ono jo, fakt je tam mají. Různé ženštiny všech barev a tvarů na nás pomrkávaly ze všech stran. A mě se dokonce podařilo ukořistit pár fotek, ačkoliv je zde prý focení zakázáno, ale to jsem nevěděla. Celkově tam bylo narváno, ulice plné lidí a dokonce se tam procházelo i dost párů držících se za ruce, což mě celkem překvapilo. Okolo 90% zdejších návštěvníků tvoří turisté. Místní sem moc nezavítají. Kromě polonahých paní a slečen k tomuto místu neodmyslitelně patří všudypřítomný pach marihuany. Jako čtyři študentíci  s červenýma kolama jsme tam asi vypadali trochu divně a chlapi po nás docela zvídavě pokukovali, ale fakt je, že se tam promenádovalo i dost podivnějších existencí, než jsme byli my.
Red District
Druhý den jsme se vydali na prohlídku místních památek. Měli jsme štěstí, jelikož se zrovna ten víkend konal evropský festival kulturního dědictví a v různých evropských městech byly ten den otevřeny zadarmo kulturní památky a to i takové, které běžně nejsou veřejnosti přístupné. Jako první jsme navšítvili Oude Kerk, krásný gotický kostel nacházející se co by kamenem dohodil od vykřičené čtvrti. Kostel byl velmi pěkný a uvnitř byla zajímavá výstava fotografií gayů a lesbiček z celého světa. Jestlipak by takové téma ozdobilo i naše kostely v Česku? V Nizozemí se kostely asi tak neprožívají, protože kromě vykřičené čtvrti za rohem se
hned naproti vchodu do kostela nacházelo několik koffie shopů, před kterými v křesílcích posedávali místní huliči i trávychtiví turisté. Chodník před kostelem pak zdobilo několik zajímavých většinou polonahých soch, jež dávaly náležitě vyniknout umělcovu smyslu pro detail. Po návštěvě tohoto kostela jsme pokračovali na další místa, navštívili jsme burzu, synagogu, park a další kostely. Samozřejmě jsme se nemohli zapomenout vyfotit u nápisu "I Amsterdam" na Muzeumplein a vlézt si tam doprostřed fontány. Pobyt v Amsterdamu jsme zakončili návštěvou výstavy o Van Goghovi.
Interiér kostela

Výstava v kostele

Výzdoba chodníku před kostelem


Potom jsme zajeli pro věci a vydali se na nádraží. Odjezd se nám ještě trochu zkomplikoval, málem jsme musely zůstat až do druhého dne, protože když jsme dorazili na nádraží, půjčovna kol už měla zavřeno. V neděli totiž neměli na rozdíl od zbytku týdne do sedmi ale jenom do třičtvrtě na šest. A co teď se třemi nevrácenými koly, bez 3x50 Eur a jednoho občanského průkazu, které jsme museli nechat jako zálohu? Naštěstí jsme se rozhodli na místo ještě jednou vrátit a Martin si všiml škvírou v okně, že uvnitř budovy ještě někdo je. Já potom začala zoufale bušit na okno, načež si mě konečně  nějaký chlap uvnitř všiml a nahodil dost otrávený výraz. Já se nevzdávala s zoufale a vehementně tak dlouho gestikulovala, až pochopil, vzdal to a šel nám otevřít. Říkal, že byl už zrovna na odchodu (bylo už před sedmou, když jsme se dobouchali), ale nakonec od nás kola převzal a zálohy i občanku nám vrátil. To byla poslední tečka za našim výletem. Následovalo už jen rozloučení s Martinem a cesta v klimatizací promraženém, ale jinak pěkném vlaku domů.
zapůjčený krasavec - ani se mi ho nechtělo vracet, tak skvělé to kolo bylo


Burza



Ve vodotrysku

Co je nejlepší holandské pivo? Přece Euroshopper beer!


pátek 13. září 2013

Déšť, nemoc a rozbité kolo

Ve čtvrtek se na půdě naší fakulty odehrával uvítací program, několik přednášek vystřídalo posezení na fakultním dvorečku s hudbou, občerstvením a výstavou fotografií. Potkali jsme se zde s lidmi z naší skupinky z předešlého dne. K večeru jsem ostatní nalákala na úvodní lekci salsy  v jednom klubu, o které jsem se dozvěděla předchozí den z letáčku. Přesunuli jsme se tam a jelikož jsme neznali cestu a měli jsme k dispozici o jedno kolo méně, nežli nás bylo, byl to přesun vskutku zajímavý. Zkoušeli jsme různé varianty, kdo s kým pojede ve dvou na kole, ale žádná kombinace nám moc nešla a do toho se Eliška snažila s GPS odhadnout směr jízdy. Tu a tam jsme zabloudili, tu a tam popadali a někdy nás GPSka zavedla v protisměru do úzké jednosměrné uličky, takže cesta zajímavá. Ale byla to docela sranda. Nakonec se nám s lehkým zpožděním podařilo dojet na místo a mohli jsme si tak užít naši lekci salsy. Probíraly se více méně pouze základní kroky, ale i tak to bylo fajn. A že byl zrovna čtvrtek sedm hodin večer, na chvíli se mi zastesklo po Brně a přála jsem si být na salse pod Petrovem a pořádně to tam roztočit.
Na cestě domů z klubu však začaly komlikace. Nejprve jsem zjistila, že jsem si zapomněla v sále sluneční brýle a musela jsem se vrátit zpět. Poté se mi opět vyfouklo zadní kolo. Dopumpovaly jsme jej a domů jsme dojela. Avšak, když jsem po večeři chtěla vyjet do města, kde jsme měly sraz s Jennou a Lisou, kolo bylo zase totálně prázdné, a tak jsem musela zůstat doma. Na opravu kola jsem potom čekala až do středy dalšího týdne, takže jsem všude musela pěšky, což bylo docela nepraktické.
O víkendu potom pršelo, takže jsme odložili plánovaný výlet k jezeru, kam bych stejně vzhledem k pokaženému kolu nedojela, a zůstaly jsme s Eliškou doma. Kromě toho jsem se někde nachladila a tak jsem celý víkend proprskala a obecně mi nebylo od pátku moc dobře, takže jsem na výlety a party neměla ani pomyšlení. Pouze v neděli odpoledne jsme se, když se trochu vyčasilo, vydaly na výstavu fotek. Měla se konat v centru, kousek od Grote markt, ale když jsme tam došly, měli zavřeno. Po obvolávání, dotazování a mailování na různá místa nám bylo sděleno, že výstava byla přesunuta někam za město a také, že není zadarmo, jak bylo na internetu avizováno. Návštěva fotofestivalu se proto nekonala a nedělní den jsme místo toho završily v univerzitním muzeu, kam máme jako studenti vstup zdarma, což je fajn. Návštěva muzea byla velmi rychlá, jelikož již za dvacet minut po našem příchodu zavírali, avšak mně se i tak líbila. Dá se zde spatřit mnoho zajímavých věcí, jako jsou dvouhlavá embrya nebo zdeformované lidské kostry, ale třeba i část vesmírné sondy. Eliška z toho moc nadšená nebyla, ale já jsem si to coby antropoložka zvyklá na kdejaké bizardnosti docela užila.


V pondělí konečně přestalo pršet a jelikož jsme ještě neměly školu, užívaly jsme si zasloužený den volna. Večer jsme se s Eliškou vydaly na večeři s jejími dvěma holandskými mentorkami (tutorkami) a skupinou pěti dalších zahraničních studentů. Večeře se konala nedaleko od nás na malém hausbótu, což jsem si strašně užila, protože jsem se od prvního dne, co jsem v Groningenu chtěla do jednoho z těch hausbótů podívat. Večeře sestávala ze dvou chodů - hlavním chodem byly šťouchané brambory na holandský způsob s místním druhem párku, jako dezert jsme dostali strašně dobré vafle a potom něco, co vypadalo jako malé punčové řezy a v podsttě se hodně podobalo našim klasickým zákuskům. Ještě bych se měla zmínit o složení naší skupinky. Holandské hostitelky se jmenovaly Myrthe a Dido. Dále s námi u stolu seděly dvě Číňanky, ze kterých až po několika hodinách vypadlo, že jména Alice a Cassie, kterými se nám představily, jsou úplně vymyšlená, protože jejich skutečná čínská jména bychom si my Evropané nedokázali zapamatovat :-). Ve skupince byl pouze jediný kluk a to medik Leonardo z Mexika. Moc fajn týpek. Pestrou směsici potom doplňovaly Němka Mari a Ukrajinka Olena. Docela rychle jsme se všichni spřátelili a dohodli jsme se, že se budeme scházet každé pondělí a vždycky někdo z nás uvaří  pro ty ostatní své národní jídlo. Večer jsme završili v Drie Gezusters na studentské párty, kde bylo asi milion lidí.

                                                naše hostitelky Myrthe a Dido


Další dny byly o poznání klidnější, ale zato neméně nabité. Tentokrát však školními povinnostmi. Rozhodly jsme se s Eliškou a Evkou, že navštívíme tento týden všechny přednášky, které nás aspoň trochu zajímají, abychom se mohly příští týden rozhodnout, které kurzy si zapíšeme do našeho Learning agreementu. A tak jsme celé dny vysedávaly v lavicích a poslouchaly více či méně zajímavé přednášky. Těch více zajímavých bylo ale většina, takže rozhodování o tom, které kurzy si zapsat, bude opravdu těžké. Škola nám opravdu zabrala většinu času, a to jsme ještě ani nezačaly číst povinnou literaturu, které je na každý týden hromada. Domů jsme se vracely zpravidla okolo šesté večer i později a na nějaké další aktivity už nám proto nezbývalo času ani energie. Tolik k uplynulému týdnu. Zítra nás čeká výlet do Amsterdamu. Příští týden poreferuju, jaký to tam bylo.




Naše koleje





pondělí 9. září 2013

Trable s kolem, noví kamarádi, nové zážitky

Když naši milí odjeli, šly jsme na chvilku spát a asi o půl čtvrté jsme serozhodly, že vyrazíme na sportovní den, který se pořádal v rámci ESN Introduction week. Na programu byly různé sporty, potom hodina salsy a nakonec společná večeře. Jediným háčkem bylo, že vše se ten den konalo na Zernike kampusu, který se nachází na opačném konci města. Ale nevadí, řekly jsme si, máme přece kola ne? A tak jsme popadly bicykly a vyrazily do neznáma. Avšak již po pár stovkách metrů moje kolo vypovědělo poslušnost. Zadní kolo bylo totálně vyfouklé a mě bylo jasné, že se již na Zernike ten den nedostanu. Pěšky se tam dojít fakt nedalo. Nezbývalo než se vrátit na koleje a pokusit se sehnat  Borise, toho týpka, co mi kolo prodal a přislíbil opravu v případě poruchy. Po zvonění u něj odma, volání a nahánění přes facebook se mi to konečně povedlo a on přislíbil, že mi kolo na druhý den opraví.
U vaření večeře na kolejích jsme si chvíli anglicky popovídaly v kuchňce s nějakým týpkem, načež se o pár minut později ukázalo, že to je Slovák. Dohodli jsme se, že společně všichni tři vyrazíme večer do města a následně na koncert, kde měly hrát dvě kapely, jedna rocková a druhá zaměřená na latinskoamerické rytmy jako je salsa, zouk a podobně. Na tu jsme se obzvláště těšila, protože salsu již několik let tancuji. Nejdříve se ale šlo do města. Sedli jsme si na vrchol schodů na Grote Marktu a užívali darů Holandska. Potom jsme to vylepšili trochou zmrzliny z McDonalda, což byl fakt inteligentní nápad, vzhledem k tomu, jaká byla venku kosa. Následky se projevily o několik dní později. Pak se šlo na koncert. Ehm.. "koncert". Vlastně to byl jakýsi klub narvaný k prasknutí poloopilýma puberťákama, co vypadali tak na patnáct. Za zvuků podivné kapely hrající otřesné cover verze Titaniku a podobných písní se tam natřásaly potetované krasavice a nagelovaní boys, zatímco tlusté černosky se nechávaly ošmatlávat ještě tlustějšími černochy. Statečně jsme se pohupovali do rytmu, vyčkávali nástupu karibské kapely a doufali ve zlepšení situace. Nezlepšila se. A tak jsem po třicetiminutovém pobytu opustili prostory klubu a vrátitli se raději domů.
Druhý den ráno jsem nechala opravit kolo, načež jsme s Eliškou vyrazily na dutch biking course, další akci v rámci ESN týdne. Ani tentokrát jsme však nebyly úspěšné. Po bloudění ulicemi města se nám asi se čtvrthodinovým zpožděním podařilo najít místo konání - fakultu medicíny, avšak nikdo z ESN na místě nebyl. Využily jsme tedy volného času k prohlídce této fakulty. Později zde totiž budeme mít také nějaké předměty.
Fakulta je moc hezká. Zaujaly mne především anatomicmé ilustrace u výtahů v jedné z chodeb.

Odpoledne jsme již byly úspěšnější. Podařilo se nám i za pomoci mojí mentorky, kterou jsme náhodou potkaly, najít dutch language lesson (opět akce v rámci ESN). Zde nám jeden lektor objasnil základy holandštiny a naučili jsme se pár základních frází ve stylu "Dobrý den. Jak se máte?". Týpek, co nás to učil, byl naprosto neskutečněj. Neustále vtipkoval, měnil hlas, parodoval jiné jazyky a různé holandské dialekty. Hrozně jsme se nasmáli a dvouhodinovou lekci jsme si myslím všichni velmi užili.

Večer se konala další párty. Tentokrát holandská - oranžová. Základem je oranžový dress code doplněný o holandské vlaječky, které vám smpatické slečny namalují při vchodu na tváře. A je to! Nyní jste oficiálně uvítaní v Holandsku. Tuto párty jsme si docela užily, třebaže jsme se ani tentokrát nezdržely dlouho. Měly jsme zde sraz s jedním Egypťanem, který nás seznámil se dvěmi sympatickými Němkami Lisou a Jennou, které bydlí nedaleko od nás a studují s námi na stejné fakultě. Ještě bych se měla zmínit o místě konání akce. bylo to v Drie Gezusters (tři sestry), což je velmi zajímavý podnik na Grote Markt. Do klubu se dá vstoupit třemi vedle sebe umístěnými vchody, má více podlaží a mnoho navzájem různě propojených místností. Celek tvoří takové malé bludiště, ve kterém není pro nového návštěvníka jednoduché se vyznat. Zatímco dole se nachází bary a stolečky, nahoře je parket s dj a diskotékou.

Další den jsme měli fakultní uvítací den s přednáškou a následnou tour po městě. Byli jsme rozděleni do skupinek po šesti lidech, ve kterých jsme měli podle instrukcí procházet městem a všímat si místních pamětihodností a zvláštností. Cesta se završila v jednom z pubů v okolí fakulty, kde jsme dostali občerstvení a kvíz z otázkami ohledně naší cesty městem. Naše skupinka ve složení tři češky (my s Eliškou a Monika), guatemalka (Leonor), jeden indonésan (Wisnu) a thajka, jejíž jméno nikdo nedokázal vyslovit, byla ze všech nejúspěšnější. Za odměnu jsme dostali malované holandské hrníčky, na kterých se holandská děvčica v dřevácích pusinkuje s holandksým chlapečkem před větrným mlínem. Kýčovité. Roztomilé. A typicky holandské :-) Večer se potom konalo v rámci ESN promítání filmu. A tak jsme s celou naší nyní již docela skamaráděnou psychologickou skupinkou vyrazili do kina, abychom se zde odreagovali u komedie s Jeniffer Anistone.


Ve středu jsme měly volno a poflakovaly jsme se po městě. Zajely se konečně podívat na Zernike a odpoledne se opalovaly u jezírka v parku poblíž naší fakulty. Od středy do pátku totiž panovalo v Groningenu mimořádně pěkné slunečné počasí s teplotami nad 25 stupňů. A protože jsme byly po uplynulém prvním týdnu v Holandsku už docela utahané, prohlásily jsme středu za den odpočinkový. Z tohoto důvodu jsme kromě opalování v parku a výletu do Zerniku tento den efektivně proflákaly a rozhodly jsme se tentokrát vynechat i závěrečnou ESN párty a raději se konečně pořádně prospat.


čtvrtek 5. září 2013

První krůčky

Konečně mám čas a energii na to něco sem napsat. Ale kde začít?
Jsme tu už týden a za tu dobu se stalo spoustu věcí. Hodně jsme toho viděly a zažily. Prozatím je mým věrným společníkem kamarádka Eliška - spolužačka z psychologie. Je docela fajn, že jsme tu na všechno to zařizování a objevování dvě.
První čtyři dny tu s námi byli naši boyfriends, takže jsme podnikali společně ve čtyřech výlety autem. Nejdříve jsme se jeli podívat k severnímu moři. Byla jsme na něj docela hodně zvědavá, jelikož jsem ho ještě nidky neviděla. První, co mě překvapilo byla ta šedá barva. Žádná modř, žádné mořské hlubiny, ale šedavý mělký záliv. A na břehu černé řasy, krabi a lastury. Pláž byla malá a písečná schovaná mezi zeleným valem oddělujícím jej od zbytku města a přístavem. Na pohled nic moc, ale přesto jsem se odhodlala v té vodě smočit. Když už jsem konečně jednou u severního moře a je navíc i docela slunečné počasí, tak se přece musím vykopat, no ne? Voda překvapivě nebyla příliš studená, asi tak jako u nás na koupališti, když zrovna není vyhřáté. Bylo to hodně mělké, takže člověk musel jít hodně dlouho a daleko od břehu, aby mohl udělat pár temp, aniž by si ukopl palec o dno. Jako Jadran to není, ale nebylo to zase úplně špatné. Po koupání jsme ještě vyrazili podívat se po okolí. Potom jsme nakoupili v místním Lidlu, kde nás příjemně překvapily místní ceny, které se vyrovnají těm našim a některé potraviny jsou zde dokonce levnější. A vyrazili jsme zpátky domů do Groningenu.

Druhý den byl ve znamení zařizování a shánění kola. Večer jsme zakotvili na Guinessu ve velmi příjemné hospůdce, kterou jsme s Peťou náhodou objevili v jedné zapadlé uličce při návratu z pochůzek. Kromě velkého množství piv na výčepu a skvělé atmosféry tu tento večer navíc byla k poslechu živá hudba v podání velmi šikovné mladé americké zpěvačky. Moc jsme si to užili a doufám, že se sem ještě vrátíme s nějakými novými erasmus nebo neerasmus kamarády.
V sobotu jsem si koupila kolo. Odpoledne jsme vyrazili do Bourtange, což je nově zrekonstruovaná středověká pevnost ve tvaru hvězdice. Hvězdicovitý ostrůvek s vesnicí uprostřed je obklopen dvěma řadami vodních kanálů a valů rovněž stejného tvaru. Celé místo však připomíná spíše pohádkovou vesničku než bývalou pevnost. Najdete zde pohádkové chaloupky s květinami a umělými zvířátky pod okny, obchody s levandulí a voňavými svíčkami a dokonce větrný mlýn. I přes občasné drobné přeháňky nám počasí přálo. Poštěstilo se nám pořídit odtud i pár slunečných fotek, což se nepodařilo ani tvůrcům místních pohledů, na kterých lze vidět převážně šedé a zamračené nebe.


V neděli ráno potom naši Peťové odjeli a nastal čas zapojit se do seznamovacích aktivit a poznat nové kamarády. Což se ukázalo nebýt až tak jednoduché. Ale o tom až v dalším příspěvku.