sobota 26. listopadu 2016

Litevská kuchyně


Výsledek obrázku pro litva mapa
Výsledek obrázku pro litva vlajka

V září jsme podnikli týdenní výlet po Litvě a Polsku. A kromě toho, že jsme cestovali a koukali kolem, jsme také hojně ochutnávali místní speciality. Proto bych se s vámi ráda podělila o své dojmy týkající se tamní kuchyně, která dosud není tak probádaná a známá jako některé jiné evropské kuchyně. Přesto podle mne stojí za pozornost.


 Litevská kuchyně je hodně založená na bramborech a také na rybách. Jídla jsou většinou těžší.  Skoro vše obsahuje brambory, kopr nebo smetanu. Typické jídlo jsou cepeliny, které dostaly název podle svého tvaru podobného vzducholodi. Cepeliny jsou knedlíky plněné nejčastěji mletým masem.

Cepeliny plněné mletým masem se smetanou


 Dále jsme často narazili na jídla z lilku, plněný lilek, zapékaný lilek atd. Jinak, jak můžete vidět na fotografiích toho, co jsme během našeho pobytu ochutnali, základem jsou knedlíky, ryby, brambory a různé obdoby řízků či karbenátků z mletého masa.



Lilek

Karbenátek
Smažená ryba s červenou řepou, smetanovou omáčkou a luštěninami

Další častou surovinou je červená řepa. Pokud zajedete do Litvy, musíte ochutnat některou z variant polévek z této zeleniny. Největší litevská klasika je studená řepná polévka šaltibarščiai. Mimo tu jsme si také dali v restauraci něco na způsob borčše. Obojí bylo výborné.



Šaltibarščiai

Litevská varianta boršče


 Ačkoliv sami Litevci svoji kuchyni moc nevychvalují, nám všude moc chutnalo. Výhodou jsou pro nás příznivé ceny. I v centrech velkých měst jako je Vilnius nebo Kleipeda se dá pořídit hlavní chod v restauraci okolo 4-5 euro. V samoobslužných jídelnách i levněji a vše v poměrně dobré kvalitě. Ovšem ve Vilniusu samozřejmě narazíte i na předražené turistické restaurace. Pro představu přikládám ceník jedné z místních jídelen ve Vilniusu.

Ceník hlavních jídel, jídelna ve Vilniusu nedaleko synagogy, září 2016


Přepadne-li vás hlad během procházky po městě a nechce se vám zrovna do restaurace, můžete si dát něco ve stáncích s rychlým občerstvením. Doporučuji kibinai - tradiční litevské pečivo. Kibinai se prodává teplé - u stánku vám je na počkání ohřejí. Je plněné různými druhy náplní - mleté maso, cibule, šunka, i vegetariánské se zeleninou. Stačí si jen vybrat.

Kibinai

Kibinai stánek

V Litvě je velké množství hotového jídla k dostání také v supermarketech. V pultu lahůdek se dají sehnat opravdu rozličné pochoutky od sladkého pečiva přes zapékané brambory až po rybí speciality.
My jsme vyzkoušeli uzenou rybu a zvláštní druh pečiva - takový opečený trojhránek, něco na způsob topinky viz obrázek. A také sladký koláček kepti varškečiai.

Uzená ryba s "topinkou"
Výsledek obrázku pro kepti varskeciai
Kepti varškečiai

Pečiva je v obchodě k dostání samozřejmě také hromada. Stačí si jen vybrat. Zkoušeli jsme třeba něco na způsob našeho makovce. A jako jednohubku, co nesmíte vynechat, jsou koule. Malé sladké koule, co najdete v oddělení s pečivem. Nemají náplň, těsto je takové trochu koblihovité. Jak se to jmenuje nevím, ale prostě malé pečivové koule. Na internetu jsem to našla pod názvem curd cheese doughnuts - takže tvarohové koblihy? Zkrátka taková blbost, že jsme si to museli dát:-) Bohužel jsem nevyfotila, přikládám obrázek z internetů.


Koblihové koule

Pokud máte rádi sladké, dejte si třeba tradiční litevský šakotis. Vypadá jako vánoční stromeček, takže je poněkud neskladný. Užili jsme si spousty srandy s jeho několikadenním taháním po Litvě a Polsku až domů Česka. Než jsme jej dopravili domů, byl už částečně nadrobený. Pořád ale chutnal skvěle a jedli jsme jej několik dní, protože je poměrně velký. Od toho se také odvíjí jeho vyšší cena. Šakotis bývá politý vajíčkovou polevou, ale může být i různě zdobený a máčený třeba v medu nebo čokoládě.

Jak se šakotis vyrábí se můžete podívat na videu zde:
https://vimeo.com/79480881

Šakotis

Nebo můžete zkusit jídlo zobrazené na fotografii níže. Tuhle krabičku jsme koupili náhodně v supermarketu. Jedná se o křupavé pečivo obalené v medu.


Co není příliš známo je, že Litva je také velkým producentem sýrů. V přepočtu na obyvatele se z Litvy vyváží 26kg sýrů na osobu, což je stejné množství jako v Nizozemí. Většina zpracovávaného mléka pochází z malých farem a jedná se převážně o kravské mléko. Já jsem hodně sýrová, takže ochutnávka místní sýrové produkce pro mně byla nutností.

Litevský sýr
 Na závěr přidávám několik fotografií nápojů, především místního piva.
Litevské pivo je překvapivě docela dobré. Typově a chutí podobné těm našim, takže se nebojte a klidně si jedno dejte. Nebo si můžete koupit kvas. V supermarketu seženete dvoulitrovou láhev nealkoholické kvasové limonády, která v létě výborně osvěží. Zatímco u nás se s kvasem potkáte jen vzácně, v Pobaltí je tento nápoj velmi oblíbený.





Jaké jsou vaše zkušenosti s litevskou kuchyní? Je něco, co byste doporučili, co jsem zatím nevyzkoušela? Chystáte se do Litvy a chcete tipy na restaurace a jídelny, které jsme navštívili? Pište do komentářů a do zpráv. Budu ráda za vaše reakce :-)

sobota 27. srpna 2016

Vietnamská tržnice Olomoucká podruhé

 Po dlouhé době jsem udělala další větší nákup na Olomoucké. Tentokrát jsem moc neexperiementovala a kupovala osvědčené věci, protože jsem potřebovala doplnit zásoby.
Na Olomoucké se dá koupit ledacos, včetně běžných potravin, které známe z našich obchodů. Obvykle jsou zde věci o něco levnější, takže má-li člověk čas a auto (což já bohužel nemám), vyplatí se sem zajet na větší nákup. Z neasijských věcí se tam dají pořídit levně různé cukrovinky, nápoje, drogerie, konzervované věci, polévky v sáčku, kečupy, hořčice a další dochucovadla.

 A nyní konkrétně k tomu, co jsem koupila..

Limonády

V supermarketu i malých obchůdcích mají široký výběr nápojů v petkách nebo plechovkách. K mání jsou různé více či méně obvyklé příchutě - mango, lichi, aloe vera, meloun, tamarind, pink guava, mangostana.Cena se pohybuje od 20 do 35 korun.

Limonády s exotickými příchutěmi - tamarind, pink guava, mangostana
Tentokrát jsem koupila tamarind, pink guava a mangosteen. Zatím jsem ochutnala pouze tamarindovou. Ostatní jsem ještě neotevřela, potom dám vědět, jak chutnaly.
Tamarind: 
Tamarind je africký tropický strom, limonáda se dělá z jeho plodů. Jak vypadají jeho plody se můžete podívat na přiložené fotografii. Limonáda docela hezky voní, je sladká a trochu nahořklá zároveň. V tekutině je při pití cítit něco jako zbytky dřeně.
 Mangostana:
Mangostana lahodná je strom pocházející z Indonésie. Konzumují se jeho plody, z nichž je udělaná i limonáda. Plody se pro své léčivé účinky využívají v tradiční medicíně. Obsahují látky, které jsou silnými antioxidanty.
Růžová Guava:
Guava je ovoce původem z Jižní a Střední Ameriky, odkud se její pěstování rozšířilo do dalších oblastí světa. Plody jsou bohaté na vitamín C a vápník.
 Jinak v horku vás spolehlivě osvěží nápoj z Aloe vera nebo kokosová voda.
Plod tamarindu indického - zdroj Wikipedia.

 Zázvorové bonbóny
Další asijská klasika a moje oblíbená cukrovinka. Bonbóny z kandovaného zázvoru. Krabička vyjde na 25 korun. 
Kandovaný zázvor
Cukrovinky - "Bhan Khao"

Tradiční vietnamské cukrovinky z rýžové mouky. Balení mě stálo 30 Kč a obsahovalo 6 koláčků. Jsou to takové tuhé, suché kostky s práškovitou konzistencí. Chuťově docela dobré, i když stejně jako u mnoha dalších asijských potravin je tam takový podtón, co mi  evokuje mýdlo :-) Chybí popisek v češtině, tak ani nevím, zda se to tak opravdu jmenuje. Třeba někdo z čtenářů bude vědět více, což? Každopádně podle anglického popisku obsahuje rýžovou mouku, cukr, mléčný prášek a grapefruitový džus.











Co se tu dá výhodně nakoupit je rýže. Kilové balení jasmínové rýže, které můžete vidět na fotografii mě vyšlo na 40 Kč. Jsou zde k dostání různé druhy rýže a různých značek a různé gramáže. Dají se koupit i velké několikakilové pytle, ty jsou samozřejmě výhodnější. Z dalších potravin mungo - 400g balík vyšel na 37 Kč, kokosové mléko 1l za 60-70 Kč, 400ml -25 kč, malé plechovky se dají pořídit ještě levněji, bambusové výhonky plechovka 25 Kč, čaje - na obrázku jasmínový 30 Kč, koření, těstoviny atd. Také mají velký výběr různých omáček- chili, sójovky, rybí, ústřicové, zázvorové a další, co si jenom vzpomenete.


Zelený jasmínový čaj
Sladká chili omáčka

Jasmínová řýže
   
Mungo, balení 400g


Čínské polévky
Bambusové výhonky

Kokosové mléko

středa 6. dubna 2016

Z výpravy do vietnamské tržnice na Olomoucké




Je tomu tak půl roku, co jsem se poprvé odhodlala s kamarádkou navštívit pověstnou vietnamskou tržnici v Brně na Olomoucké. Hned z kraje musím upozornit, že v dané lokalitě jsou ve skutečnosti tržnice dvě vedle sebe. Nám se napoprvé podařilo najít jen tu menší, ve které zas takový výběr není a byly jsme trochu zklamané. O tom, že hned vedle je tržnice ještě jedna jsme neměly ani páru. Pak jsem lidem vyprávěla, že nevím, co s tím všichni nadělají, že tam toho moc nebylo a že to vůbec není tak velké, jak všichni tvrdí a že jsme chtěla tu proslulou vietnamskou polívku a nikde ji neměli. A byla jsem poučena, že hned vedle je tržnice druhá a větší a tam je mnohem širší výběr jídla.

Do tržnice se dá dostat buď autem anebo MDH trolejbusem číslo 31, 33 nebo autobusem 77, vystoupíte na zastávce Olomoucká u školy.

V tržnici lze koupit široukou paletu vietnamských potravin. Problém je, že o většině z nich člověk v životě neslyšel, názvy mu nic neříkají a prodavači dost často téměř nemluví česky, takže vám ani nevysvětlí. Když jsem proto vyrážela na nákupy, potřebovala jsem si předem zjistit, po čem se mám ptát a co by v tržnici mohlo být potenciálně zajímavé. Proto jsem hledala rady a inspiraci na internetu, především po různých blozích. Informací však není mnoho a řada z nich je již staršího data.  Tak jsem se rozhodla přispět svou trochou do mlýna a sepsat, co jsem při druhé návštěvě nakoupila já. Snad tyto informace poslouží dalším průzkumníkům vydávajícími se za taji vietnamské a asijské kuchyně. V rámci možností bych chtěla blog průběžně doplňovat, až zase pojedu nakupovat a objevím nové věci.

Začněme klasikou. A tou je vietnamská polévka Pho. Za cca 100Kč dostanete veliký kotel husté polívky, obsahující vývar, nudle, zeleninu a horu masa. Klasická polévka pho je z hovězího masa. V třnici však lze koupit i další varianty - kuřecí, krevetí, vepřovou - já si dala kachní, kterou můžete vidět na obrázku.


Kachní polévka

Polévky je opravdu velké množství a bohatě se z ní najíte. Já udělala tu chybu, že jsem chtěla zamachrovat a furiantsky si ji dochutila pálivými papričkami, které ležely jako dochucovadlo na stole. No a papričky pálily hodně, hlavně v kombinaci s horkou tekutinou, takže kdykoliv jsem si pak dala lžičku do pusy, začalo peklo.  Nepatřím k lidem, co by neměli rádi pálivé, ale tohle mi prostě z nějakého důvodu nesedlo a podrážilo patro. Trochu to spravila to až láhev aloe vera limonády, kterou jsem v občerstvení také zakoupila. Každopádně polévka je sama o sobě výborná a v pohodě se z ní najíte.
Oběd v občerstvení však nebyl hlavním cílem výpravy. Tím bylo nakoupení surovin a potravin do zásoby domů. Nakupovat lze buď v řadě drobných krámků, které lemují obvod tržnice anebo ve velkém supermarketu stojícím uprostřed vzadu. Výhodou supermarketu je, že je zpravidla o něco levnější. Na druhé straně všechno tu také neseženete, krámky mají trochu odlišný sortiment a navíc ochotné prodavače, kteří s vámi rádi poklábosí a poradí. Akorát většinou teda neumí moc česky, takže se toho až tak moc nedozvíte no.. Ale jsou všichni moc příjemní. Dokonce jim ani nevadilo, když jsem si to tam fotila. Což jsem se různě v internetech dočetla, že s tím mívali lidi problémy, když chtěli něco vyfotit.
A teď už k samotnému nákupu. Co jsem pořídila na druhém nákupu vidíte níže na fotografii. nyní jednotlivé položky krátce okomentuji.
 


Nákup: Nudle, mungo, švestková omáčka, zelený čaj, lichi limonáda, krevetí chipsy, mochi, zázvorové bonbóny




Krevetí chipsy

Měla jsem poprvé. Balíček vyjde tuším na 20-25Kč. Chuťově jsou fajn. Vzala jsem je ještě ten večer na jednu party, kde jsem potkala kluka z Japonska a ten se rozzářil, že tohle zná, že tohle chroupali rádi jako děcka :-)  Co dodat asi jako každý slaný - levné, chutné, nezdravé. Pokud milujete brambůrky jako já, tak vyzkoušejte.

Limonády v plechovce

V krámcích mají k dostání výběr různých druhů limonád exotických příchutí. Jedna plechovka vyjde na 20 korun. Já si koupila příchuť lichi a musím říct, že mi chutnala. Nejsem moc na sladké, různé Coca-coly a podobné věci moc nepiju, takže jsem ocenila, že nápoj nebyl přeslazený a ve velkém horku byl osvěžující. Jak chutnají ostatní příchutě netuším.

Čaje

V obou tržnicích lze zakoupit různé druhy sypaného čaje ze velmi příznivé ceny a ve slušné kvalitě. Já koupila lotosový za 35Kč za 100g balíček. Na to, jak byl levný, je kvalita docela slušná. Mají také čistý zelený nebo jasmínový. Ty zkoušeli kamarádi a byli rovněž spokojeni.

Cao Bang - Che Dang
V malé tržnici lze však koupit vedle klasického čaje něco, co vzlehledem připomíná cigarety nebo smotané listy tabáku. Tento černý čaj není ve skutečnosti čaj, ale nějaká libanonská bylina. Na obalu nebyly žádné popisky v češtině a tak jsem netušila, co to vlastně kupuji.  Zkoušely jsme se s kamarádkou vyptat prodavače, ale ten moc česky neuměl a sdělil nám jen, že to je silný a že na jednu dávku máme použít pouze jednu ruličku. I to však bylo příliš, jak jsem po vyzkoušení doma zjistila.
Musím říct, že tomuto "čaji" jsem přicházela na chuť dlouho a už jsem byla připravená se ho zbavit. Teprve poté, co mi kamarád poslal instrukce se správnou přípravou, jsem jej vzala na milost. Ale spíše kvůli jeho účinkům, na chuť si jej opravdu nedávám.
Čaj je velmi silný a má také silné povzbuzující účinky. Chuť je hořká, jakoby kouřová s lehce sladkým dozvukem. Barva nálevu zeleno hnědá. Ruličky mají zvláštní vůni, mně připomíná spálený tabák. Subjektivně mi není tato vůně moc příjemná. Čaj se hodí pít pro jeho silné povzbuzující účinky avšak, jak už jsem uvedla, je nezbytné dodržet správnou přípravu. Jinak bude nálev chuťově nedobrý a povzbuzeni budete až natolik, že se vám budou klepat ruce a nebude vám moc příjemně.
Postup přípravy: Zásadní je použít jen malé množství čaje - jednu ruličku na konvičku, na hrnek raději méně. Já dávám jednu menší anebo půlku a bohatě to stačí. Zaléváme vodou o cca 80°C,  ne vařící a louhujeme opravdu jen krátce. Minutka bohatě postačí. Nálev potom není tolik hořký a příjemně vás povzbudí. Jednou jsem si udělala čaj příliš silný a pokusila jsem se přílišnou hořkost vykompenzovat lžičkou cukru. Výsledek byl katastrofální a čaj jsem musela vylít, takže sladit nedoporučuju.



Fazole mungo


O těchto fazolích jste už nejspíše slyšeli. Velmi zdravé jsou, když jsou naklíčené. Klíčky se dají koupit i normálně v supermarketech, ale jsou drahé a je jich málo. Fazolky si ale můžete jednoduše naklíčit doma. Stačí vám k tomu pet láhev, které uříznete hrdlo a zespoda do ní vyvrtáte dírky, aby mohla odtékat voda. Láhev postavíte do chladna a každý den ji důkladně properete vodou. Za pár dní ji máte plnou klíčků. Klíčky se dají jíst jen tak syrové nebo přidávat do jídel. Musím se přiznat, že já nejsem až takový skalní příznivec zdravé výživy, takže si raději než klíčky dám fazole uvařené. Můžete z nich připravit třeba fazolový guláš nebo chutnou polévku.


Mochi


Další věcí, kterou jsem vyzkoušela, byly Mochi - japonské rýžové koláčky. Jedná se o tradiční japonské pečivo vyráběné z rýžové pasty. Tradičně se pojí s oslavami japonského nového roku. K dostání jsou v mnoha různých variantách a příchutích. Ty vyobrazené na fotografii jsou s příchutí zeleného čaje a podle popisku na krabici jsou vyrobené na Taiwanu.Cena jednoho balení je 60Kč.




Balut

..Aneb vejce s překvapením. Na první pohled normální vajíčko. Stojí pár korun. Koupíte, uvaříte, oloupete a uvnitř najdete kachní zárodek. Osobně jsem nezkoušela.

Další potraviny

Dále zde lze levně nakoupit celou řadu potravin, které jsou k dostání v běžných supermarketech. Výhodou jsou větší balení, širší výběr a velmi příznivé ceny, proto se vyplatí zajet si pro ně na Olomouckou. Takto levně je zde možné koupit rýži, chili omáčky, chili papričky, kokosové mléko, tofu, nudle, bylinky, bambusové výhonky a mnoho dalších věcí.
Například litr kokosového mléka zde vyjde na 70Kč, 0,5 litru potom na 50 Korun. 

Kokosové mléko

Doufám, že článek inspiruje čtenáře k tomu, aby podnikli vlastní výpravu do tržnice a nakoupili, přinesli a vyzkoušeli další vzorky.
Budu moc ráda, za vaše komentáře k popsaným potravinám a doplnění.
Napište mi do komentářů. Jaké jsou vaše zkušenosti s tržnicí? Co zde rádi nakupujete? Kde to najít a jak se to dá použít?